Így jutott el Svédország a NATO kapujába

2024. január 24. 12:11

A török parlament szavazása után a magyar Országgyűlés dönthet utolsóként Svédország NATO-ba való engedéséről.

2024. január 24. 12:11
null

Lassan két éve lesz, hogy 2022 tavaszán, az ukrajnai háború kitörése utáni hetekben két észak-európai állam, Svédország és Finnország a NATO-csatlakozás mellett döntött. 

Mindkét állam hagyományosan a semlegesség híve volt,

Svédország gyakorlatilag két évszázada, Finnország pedig a világháború óta épített az el nem kötelezettségre.

A két ország aztán a kilencvenes években egyszerre lett az Európa Unió politikai közösségének a tagja, de a katonai semlegesség feladásáról egészen mostanáig nem volt komolyan szó. De Oroszország agressziója Ukrajnával szemben mindezt megváltoztatta: a finn és a svéd kormányok a háború miatt megváltozó közhangulatra alapozva 2022 tavaszán beadták csatlakozási kérelmüket a nyugati védelmi szövetséghez, a NATO-hoz.

Eleinte úgy volt, hogy a két ország együtt és gyorsan tud csatlakozni a NATO-hoz,

hiszen fejlett, demokratikus államokról van szó, amiknek alapból jól felszerelt, modern hadseregeik vannak. De egyrészt Törökország, másrészt Magyarország fenntartásokkal élt, s így a teljes csatlakozási folyamat máig nem zárult le.

Finnország végül külön, egyedül csatlakozott a NATO-hoz, 2023 márciusában. Oroszországnak ezzel több mint ezer kilométeren keletkezett közvetlen határszakasza a NATO-val.

Az immár kizárólag NATO-tagállamok által körülvett Svédországgal viszont tovább húzódott a csatlakozási eljárás.

Ezt is ajánljuk a témában

Magyar részről delegáció utazott az északiakhoz, hogy a magyar kormány sérelmeivel szembesítsék a helyi politikai vezetőket – 

Budapest szerint a svédek és a finnek hazugságokat terjesztettek a magyar demokrácia állapotáról, 

valamint aktívan felléptek a magyar kormányzattal szemben az európai politikai vitákban.

Ulf Kristersson svéd miniszterelnök válaszokat követelt Magyarországtól, miután a kormány különválasztotta Svédország és Finnország NATO-kérelmét. Erre reagálva Orbán Balázs, a magyar kormányfő politikai igazgatója svéd politikusoktól vett idézeteket közölt: maga Kristersson, a Mérsékelt Párt akkori vezetője, jelenleg miniszterelnök például 2021 márciusában arról beszélt, hogy „az EU számára a munka nagy részét továbbra is Magyarország fejlődésének megtörése, a magyar kormányra való nyomásgyakorlás és az egyre erősödő ellenzék támogatása jelenti”.

Joe Biden amerikai elnök is megszólalt az ügyben: „Alig várom, hogy Svédországot a lehető leghamarabb NATO-tagként üdvözölhessük, és arra bátorítom Törökországot és Magyarországot, hogy késedelem nélkül fejezzék be ratifikációs folyamatukat” – fejtette ki az Egyesült Államok vezetője.

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter ugyanakkor 

arra figyelmeztetett: nem segít Svédország NATO-csatlakozásán, ha nyomást helyeznek Magyarországra.

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter még tavaly tavasszal arról beszélt: „Arra számítunk, hogy Svédország rövidesen a 32. NATO-tagállam lesz. Pontosabban szólva arra számítunk, hogy ez a júliusi csúcstalálkozó előtt megtörténik” – mondta Biden minisztere, hozzátéve: amerikai részről „keményen fogunk dolgozni azon, hogy ez megtörténjen”.

Ez azonban, mint ismeretes, sem tavaly júliusban, sem mostanáig nem történt meg. 

Ezt is ajánljuk a témában

Az utolsó előtti nagy lépés viszont igen: kedden este a török parlament megszavazta Svédország NATO-csatlakozását. A döntést 287 igen és 55 nem szavazat után, négy tartózkodás mellett fogadta el a 600 fős testület. A döntés azt követően léphet majd hatályba, hogy közzéteszik azt Törökország hivatalos közlönyében. Ha ez megtörténik, Magyarország lesz az egyetlen NATO-tag, amely nem hagyta jóvá Svédország csatlakozását a katonai szövetséghez.

Orbán Viktor kedden, a török szavazás napján meghívta Magyarországra a svéd miniszterelnököt,

hogy személyesen tárgyalhassanak. A kormányfői tárgyalások témája a meghívólevél szerint Svédország NATO-csatlakozása valamint a magyar-svéd kétoldalú kapcsolatok erősítése a kölcsönös bizalom elmélyítésével.

Ezt is ajánljuk a témában

Tobias Billström svéd külügyminiszter megszólalt kedd folyamán. Az nem derült ki belőle, hogy Kristersson miniszterelnök eljön-e Budapestre, Billström viszont arról beszélt: szerinte nincs értelme tárgyalni. Ezt többek között azzal indokolta, hogy

Törökországgal ellentétben Magyarország egyelőre nem szabott feltételeket a svéd NATO-kérelem jóváhagyásához.

Ezzel együtt azt is kiemelte, hogy „Svédország és Magyarország között egyébként is nagyon kiterjedt az együttműködés, így nincs okunk a további megbeszélésekre”.

Szerda folyamán Novák Katalin magyar köztársasági elnök az X-en osztotta meg gondolatait a svéd-csatlakozásról.

„Törökország ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását. Most rajtunk a sor. Tárgyalásokat szorgalmazok a svéd és a magyar kormányfő között. Az álláspontom ugyanaz, mint korábban: több az előnye, mint a hátránya a svéd csatlakozásnak” – fogalmazott az államfő.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitófotó: Svéd katona a stockholmi királyi palotánál (GUIZIOU Franck / hemis.fr / Hemis via AFP)


 

Összesen 350 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
alexandrosz-2
2024. január 25. 18:13 Szerkesztve
Hahaha! Brüsszel fütyül, a vétótlan köpcös geci és a bandája táncra perdül. Sosem arra kell figyelni, amit hazudoznak, hanem arra, amit csinálnak!
Tommaso
2024. január 24. 20:11
ORBÁN HAZUDOTT. Ismét hazudott, és ismét lebukott. Nagyon égő egy büszke nemzet számára, ha a saját MINISZTERELNÖKÉT HAZUGSÁGON KAPJÁK
Tommaso
2024. január 24. 20:10
Box Hill és az Nr1 orbánseggnyaló 5m007h 0p3ra70r nem érti, hogy a svédek miért nem maradtak semlegesek. Nagyon egyszerű okból. Mert az Orosz Birodalom a területrablásai során megindult NYUGAT FELÉ. ORBÁN SZOPÓÁGON. micsoda égés ez a trolljának, 5m007h 0p3ra70r-nak. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Tommaso
2024. január 24. 20:10
HoldChore azt kérdi, volt népszavazás, vagy mi? 1 válasz Amióta Orbán teljhatalmú egyeduralkodó,..NEM VOLT. szivesen!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!