Kína izomból megoldja a chiptilalmi problémát?

2023. augusztus 04. 09:14

Úgy látszik, igaza lesz azoknak, akik azzal érveltek az USA exporttilalma ellen, hogy az csak rákényszeríti Kínát a fénysebességű fejlesztésre. Most itt van. A fénysebesség és a fejlesztés is.

2023. augusztus 04. 09:14
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A Makronóm Intézet elemzőjének írása. 

A kínai sajtó szerint az egyik állami cég jelentős áttörést ért el a csúcstechnológiás chipgyártás területén. 

A Shanghai Micro Electronics Equipment (egyébként az Egyesült Államok feketelistáján szereplő) vállalat, amely többek között félvezetőgyártó berendezések tervezésével és gyártásával foglalkozik, még az idén átadhatja első, 28 nanométeres technológián alapuló rendszerét – számol be a Bloomberg

Peking évek óta óriási állami támogatással ösztönzi a chipszektor vállalatait a technológiai fejlesztésekre, különösen a csúcstechnológiás félvezetők gyártásának területén, amelyben Kína eddig javarészt importra szorult. A problémát éppen ez okozta: az USA tavaly októberben robbantotta ki a chipháborút, amikor nemzetbiztonsági okokra hivatkozva megtiltotta a legfejlettebb félvezetők exportját Kínába. A korlátozó intézkedéshez hamarosan csatlakozott Japán és Hollandia is – a kínaiaknak különösen utóbbi fájt nagyon, hiszen a holland ASML vállalat chipgyártó berendezéseit importálva tudta Peking valamelyest egyensúlyban tartani nem túl acélos csúcstechnológiás gyártásának ellátási láncait. 

A tiltást természetesen válasz követte, Peking egyfelől figyelmeztetés gyanánt betiltotta az amerikai Micron válallat termékeit, másfelől elkezdett dollármilliárdokat pumpálni a hazai fejlesztésekbe. 

Várható volt

Az amerikai exporttilalomnak a legkevésbé az amerikai csúcstechnológiai gyártók örülnek. A korlátozás ugyanis a világ legnagyobb piacát zárja el előlük, a veszteséget pedig nem kompenzálja semmi. Jensen Huang, az Nvidia vezére dühösen nyilatkozta: Kínából nincsen másik, az oda irányuló exportot nem lehet pótolni semmivel, ezért a tilalom többet árt az amerikai iparnak, mint amennyit használ. 

Huang arra is rámutatott: súlyos hiba lenne Kínától azt várni, hogy ölbe tett kézzel ül, és semmit nem tesz majd a korlátozó intézkedések ellen. Mint mondta, Peking eddig is sok pénzt ölt a csúcstechnológiás fejlesztésekbe, de ami most jön, az példa nélküli. Igaza volt. Kína csúcsra járatta a saját kutatás-fejlesztési területét, és eltökélte, hogy ha nem tudja megvenni, majd csinál magának – vagyis az amerikai tiltó rendelkezések katalizátorként hatottak a projektek azonnali felpörgetésére. 

Ezt is ajánljuk a témában

Web: makronom.eu

 Fotó: 123RF


 

Összesen 80 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Palatin
2023. augusztus 20. 14:45
Az USA már csak a fegyvereiben bízhat, de azokban sem sokáig.
Palatin
2023. augusztus 20. 14:43
Gorbacsov naivan hitt abban 1990 körül, hogy eljött az új világ, mindenki mindenkinek a barátja lesz. A Nyugat ezt játszotta el elötte. Elhitte a szóbeli igéretet, de Clintonnak egyetlen szava se volt öszinte. A Nyugat már a NATO bövítését tervezte, amikor Gorbacsovot éppen átverte. De most már az oroszok is, Kina is tudja, hogy a Nyugatban semmi esetre nem szabad megbízni. A világ kettészakadt, egy erkölcsileg kiégett, élösködö, demográfiailag és morálisan is hanyatló Nyugatra, kb 1 milliárd lakossal, és a másik oldalon egy fiataloktól duzzadó, ambiciózis, gyors tempóban fejlödö Keletre, kb. 6 milliárd lakossal. Várj 10-20 évet és megtudod a meccs végeredményét. Megsúgom, Kelet nyerni fog. Tanulj kinaiaul.
Palatin
2023. augusztus 20. 14:39
Az USA tényleg azt hiszi, hogy még mindig a világ ura? Az amcsik csúfos bukása még az évszázad közepe elött nyilvánvalóvá válik, és Európát is magukkal rántják. Orbán pontosan tudja, hogy merre forog a világ kereke. Gondoljunk meg néhány dolgot... A nyugati világ összekakilhatja magát az erölködéstöl, Kina elöretörését biztosan nem fogja tudni feltartóztatni. Ez az évszázad Kináé lesz, de lehet, hogy az egész évezred is, csak Indiának lehet még ehhez néhány szava, de a Nyugatnak nem sok. A nyugat elöször erkölcsileg, lelkileg, identitás-vesztés miatt fog megbicsaklani, aztán gazdaságilag, végül katonailag is. Kina lakossága nagyobb mint az USA + EURÒPA + Oroszország + Japán együttesen. Kinában ÈVENTE kb. annyi mérnök, fizikus, kémikus, orvos, biológus stb. hagyja el az egyetemeket, mint amennyi az USA-ba ÖSSZESEN van. A kinai, szorgalmas, kitartó, feltörekvö nép, tudatában vannak az erejüknek és annak is, hogy eljött az ö idejük.
julius68-2
2023. augusztus 16. 18:14
Kína oda ütött, ahol a legjobban fáj: korlátozni fogja a kritikus ásványianyag-exportját, különös tekintettel a galliumra és a germániumra. A két anyag kulcsfontosságú a csipgyártás, a távközlés és az elektromos járműipar számára, a zöldátállás lázában égő EU pedig a jelek szerint még fel sem fogta, milyen figyelmeztetést kapott. A nélkülözhetetlen gallium 71, míg a germánium 45 százalékát ugyanis Kínából szerzi be az Európai Unió, ezek mennyiségi korlátozása tehát az EU valamennyi jövőbe tekintő tervét fenekestől forgathatja fel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!