Na, melyik nagy nyugati politikus művelte egykor azt, amit most Orbán?

2023. december 19. 17:42

Teljesen összezavarta az európai politikát.

2023. december 19. 17:42
null

Orbán Viktor múlt csütörtöki stratégiai kávészünete után forrongani kezdett az európai közélet: az ukrán csatlakozási tárgyalások megkezdésével kapcsolatos zsákutcából úgy jött ki az EU-s kormányfők tanácsa, hogy Orbán a terem elhagyásával jelezte: nem kívánja felvállalni a 26 többi uniós vezető által erőltetett döntést.

Aznap este a döntés teljesen precedens nélkülinek tűnt, s az Európai Tanács elnöke,

Charles Michel apparátusának még magyarázkodnia is kellett, hogy egyáltalán legális volt-e 26 tagállamnak meghozni egy egyhangúságot igénylő döntést.

Az európai sajtónak frissiben csak egy, távoli előkép jutott eszébe: Angela Merkel elfogultság miatti tartózkodása Ursula von der Leyen 2019-es bizottsági elnöki megválasztásakor. Az a döntés ugyanakkor nem igényelt egyhangúságot, így a párhuzam kissé sántított.

A helyzet ugyanakkor az európai politikában nem példa nélküli – Orbán múlt csütörtökön egészen közel ment a legendás francia elnök, Charles de Gaulle tábornok által gyakorolt „üres székek politikájához”. De Gaulle vezetésével franciaország 1965. július elsejétól 1966. január 30-áig nem vett részt az Európai Gazdasági Közösség minisztertanácsainak döntésében, mivel

Franciaország számára elfogadhatatlannak gondolta az összes többi akkori tagállam – Németország, Olaszország és a Benelux államok – által erőltetett reformjavaslatot.

A reform igen negatívan érintette Franciaországot, amely Európa legfejlettebb és legnagyobb mezőgazdasági termelőjeként a közös európai agrárpolitika legnagyobb nyertese volt akkor is, ahogyan ma is az. A többi tagállam azt szerette volna, hogy a közös agrárpolitikát, amelyet addig GDP-arányos tagállami befizetésekből finanszíroztak (azaz lényegében Franciaországnak fizettek a többiek), a továbbiakban a vámbevételekből fizessék, melyeket az EGK teljesen magához vont volna. Emellett egy nyolcéves átmeneti időszakot követően kivonták volna az agrárpolitikát az EGK egyhangú döntéseket igénylő területei közül, s minősített többséggel alakítható politikává tették volna. Ezzel gyakorlatilag megkerülték volna Franciaországo6et, amely a 17 tagú EGK-tanácsban 4 mandátummal bírt – épp nem eléggel ahhoz, hogy egyedül megakadályozzon egy minősített többséggel meghozandó döntést.

Az üres székek politikájának – melynek idején az EGK Tanácsa gyakorlatilag határozatképtelen volt – az 1966-os luxemburgi kompromisszum vetett véget.

Ez a jogi kötőerővel nem bíró dokumentum azt mondja ki, hogy a miniszterek tanácsának a minősített többséggel meghozandó döntésekben is törekednie kell az egyhangúságra.

Amennyiben pedig egy tagállam közelebbről nem definiált „nagyon fontos érdekekre” hivatkozva nem kíván elfogadni egy minősített többséggel meghozható döntést, nem lehet egyszerűen csak leszavazni.

A luxemburgi kompromisszum, amit Charles de Gaulle egykor az üres székek politikájával elért, máig velünk él. Ez az a dokumentum, amire hivatkozva Magyarország és Lengyelország törvénytelennek tartotta a migrációs paktumnak idén a belügyminiszteri tanácsban minősített többséggel elfogadott változatát. De Gaulle különutas politikáját – épp úgy, ahogyan most Orbánét – tehát minimálkompromisszum zárta le.

 

Összesen 117 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina11
2023. december 20. 22:15
P.F.Juli 2023. december 19. 18:59 Ez nem akármilyen összehasonlítás Charles de Gaulle, a francia nemzeti függetlenség feltétlen híveként ismert író-politikussal. Mindketten saját hazájuk szuverenitása miatt álltak ki. Hogy mennyire megalapozott ez az összehasonlítás, nyilván Orbán Viktor életútjának utólagos megítélése fogja igazolni vagy cáfolni a jogosságát" ez már eldőlt, ugyanis De Gaulle beengedte a migránsokat, még azután is, hogy Algéria már önálló állammá vált. Orbán meg nem.
balbako_
2023. december 20. 09:28
A De Gaulle hasonlat ül. Ő is az országa érdekeit nézte és képviselte következetesen.
ekeke1
2023. december 20. 02:04
de France De Gaulle nem kekeckedett, ennél sokkal nagyobb formátumú államférfi volt " Vicces:-P A valóságban de Gaulle szinte mindenbe belekekeckedett. Az Európai Gazdasági Közösségbe(EGK) a brit csatlakozási kérelmeket 1963-ban és 1967-ben is megvétózta Charles de Gaulle francia elnök, azzal az indokkal, hogy „a brit gazdaság számos vonása, a munkagyakorlatoktól a mezőgazdaságig” „Britanniát inkompatibilissé teszik Európával”, és hogy a britek „mély ellenségességgel” viseltetnek minden páneurópai projekttel szemben.Ahogy de Gaulle 1969-ben visszavonult az elnökségből, az angolok újra próbálkoztak, sikerrel. Muhaha
de France
2023. december 19. 21:42
Ostoba hasonlítás. De Gaulle nem kekeckedett, ennél sokkal nagyobb formátumú államférfi volt Soha senki nem feltételezte hogy zsarol. Ráadásul az EU kemény magjához tartozott. Ostoba cikk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!