Magyar hősök: akik példát mutattak sorsfordulóinkban

2020. december 21. 14:57

Nemzeti tragédiáink mindig megteremtik a kor, a helyzet hőseit is, akik cselekvésükkel, szerveződéseikkel, példaadásukkal kiutat mutattak a tragédiák mélypontjaiból. A Mandiner, az MCC és a NEB új, közös kötete, a Magyar hősök - Elfeledett életutak a 20. századból őket mutatja be egy portrégyűjteményben.

2020. december 21. 14:57
null
Rajcsányi Gellért
Rajcsányi Gellért

Nemzeti történelmünk, különösen a mögöttünk álló évszázad tele van tragédiával, tudjuk ezt jól. De a tragédiák soha nem állnak önmagukban – mindig megteremtik a kor, a helyzet hőseit is, akik személyes cselekvésükkel, szerveződéseikkel, kijelentéseikkel avagy életútjuk példaadásával kiutat mutattak a tragédiák mélypontjaiból.

És miközben a 20. században számos alkalommal pont az ország élére sodródott avagy oda kapaszkodó személyek bizonyultak alkalmatlannak a hősi szerepre – sőt, sokan közülük a nemzet sírásóivá szegődtek, addig pont a hétköznapi emberek között voltak számosan, akik hőssé magasztosultak.

Igazi forradalmárok és szabadságharcosok, közösségükért cselekvő papok és lelkészek, a közjó és a nemzet iránti elkötelezettségüket megőrző politikusok, a társadalom legkülönbözőbb rétegeiből származó magánszemélyek, férfiak és asszonyok léptek elő a politikai cselekvés színpadára – és színészkedés helyett, önmagukat adva példát mutattak kortársaiknak és a későbbi generációknak a helyes cselekvésből. Mégis, sokan kikoptak a köztudatból - vagy éppen soha nem is kerültek be oda. Pedig van miért megismernünk őket, emlékezve rájuk, elismerve példamutatásukat.

Ilyen személyiségeket mutat be a Magyar hősök című kötet, ami a Mandiner, az MCC és a NEB közös munkájának, összefogásának eredményeként jelent meg nemrégiben (a szerkesztőkkel készült interjú itt olvasható).

A Magyar hősök sorozat korábban lapunk online hasábjain indult el, itt kezdtük bemutatni a portrékat, a szakértők által írt portrék szövegeit e sorok írója gondozta e felületen. Ezért személy szerint is örülök annak, hogy végül egy kerek egészként, igényes kialakítású kötetként jelenhet most meg ez a portrégyűjtemény.

Olofsson Placid atya és Ocskay László, Richter Gedeon és Salkaházy Sára, Márton Áron és Sztehlo Gábor, Esterházy János és Bay Zoltán, és a többiek: a legkülönbözőbb gyökerekkel és indíttatással rendelkező személyiségek voltak, akik a 20. század különböző, sokszor nagyon gyorsan egymást követő fordulópontjaiban a helyes döntéseket tudták meghozni, a helyes cselekvés útján indultak el, s vállalták sorsukat a tetteikért. 

A több mint 400 oldalas kötetben több tucat portréban mutatjuk be történeteiket, amik komoly kutatói munkálkodással, archív dokumentumokat és képanyagokat feldolgozva születtek meg a szakértő szerzők tollából.

 

Magyar hősök – Elfeledett életutak a 20. századból
Czókos Gergely - Kiss Réka - Máthé Áron - Szalai Zoltán
MCC/NEB/Mandiner

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
annamanna
2020. december 21. 22:35
Itt is megemlítem (tudom, kb ötszázadszorra) a pápuákat térítő magyar diakonissza elképesztő történetét: https://hu.wikipedia.org/wiki/Moln%C3%A1r_M%C3%A1ria_(misszion%C3%A1rius) És a lelkészt, aki a princetoni egyetem professzori ajánlatát hagyta ott, hogy itthon az ávósok hajszál híján agyonverjék: http://www.tani-tani.info/egy_tehetseges_ember
annamanna
2020. december 21. 22:24
Ha már Salkaházi Sára belekerült, akkor legyen itt a "vértanú "párja" is, Bernovits Vilma hitoktatónő (nyilván nem rossz értelemben véve, csak együtt haltak meg). A nevét elképesztően könnyű megjegyezni - ő az, aki nem kapott bért.... Akit nem avattak Boldoggá - Bernovits Vilma hitoktató https://www.youtube.com/watch?v=YoLcWMhpIEM Akit a Dunába lőttek, de a kutya sem emlékszik rá https://hvg.hu/velemeny.nyuzsog/20141229_Akit_a_Dunaba_lottek_de_a_kutya_sem_emlek Emlékezés: Egy vértanú, aki kezet csókolt a kassai koldusasszonynak https://felvidek.ma/2015/01/emlekezes-egy-vertanu-aki-kezet-csokolt-a-kassai-koldusasszonynak/
manitowoc
2020. december 21. 19:42
Remélem, nem maradt ki a hősök közül Dózsa László (1942 - ).... https://hu.wikipedia.org/wiki/D%C3%B3zsa_L%C3%A1szl%C3%B3_(sz%C3%ADnm%C5%B1v%C3%A9sz)#/media/F%C3%A1jl:Pruck_P%C3%A1l.jpg
makapaka2
2020. december 21. 18:44
A moslék szimpatizánsoknak, az ,hogy magyar hős, nem jelent semmit.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!