Osztályellenségnek születtem

2016. október 27. 11:01

Számomra sosem volt kérdés, hogy hazatérek, ha a kommunizmus megdől Magyarországon. Interjú.

2016. október 27. 11:01
Szapáry György
Magyar Hírlap

„– Minden csoda három napig tart, hogyan lehetett 1956 szellemiségét fenntartani a hidegháború alatt?

– Nemzeti ünnepeinken mindig elmondtuk, hogy Magyarországon kommunista diktatúra és szovjeturalom van, s minden lehetséges alkalommal felhívtuk erre a nyugati társadalom figyelmét. Tevékenységünk aktív volt például a kommunista világifjúsági találkozókon, a VIT-eken, amikor nyugati országban tartották, mint például Bécsben és Helsinkiben. A hidegháború idején a kommunista tábor egyik propagandaeszközeként használták fel a rendezvényt. Mi ezeken a baloldali ifjúsági világtalálkozókon ellenpropagandát csináltunk. Az emigráció munkájának az is része volt, hogy az 1956-os mártírok emlékére szobrokat állítottak, utcákat, tereket neveztek el a világ különböző pontjain. Például az Egyesült Államokban Los Angelesben, Bostonban, Denverben és más városokban is található ötvenhatos emlékmű, s Washingtonban most avatták fel a »pesti srác« szobrát. (...)

– Hat évtized telt el a forradalom és a szabadságharc óta. Emlékszik még a számunkra oly dicsőséges eseményre a világ?

– Nézze, tudomásul kell venni, hogy a világ változik, átalakul. Az idősebb generációk még fel tudják idézni az ötvenhatos eseményeket, a fiatalabb korosztályokat pedig emlékeztetni kell arra, hogy mit tett Magyarország akkoriban. Amikor washingtoni nagykövet voltam, számos, az Egyesült Államokban működő magyar szervezetet felkerestem, és saját szememmel tapasztaltam, hogy mennyire aktívak 1956 szellemének ápolásában. A világ számos pontján léteznek magyar emigránsszervezetek, amelyek próbálják összefogni a világ magyarságát, s tevékenységükben kiemelt szerephez jut a forradalomra és a szabadságharcra emlékezés. Természetesen a magyar nagykövetségek is kiemelkedő szerepet töltenek be 1956 szellemének életben tartásában.

– Sikeres közgazdász volt Nyugaton: az Európai Gazdasági Közösség Bizottságánál dolgozott Brüsszelben, majd Washingtonba, az IMF-hez került. Miért tért vissza?

– Számomra sosem volt kérdés, hogy hazatérek, ha a kommunizmus megdől Magyarországon. Így aztán 1990 áprilisában, a választások második fordulójának napján tértem haza. Szerény eszközeimmel szerettem volna hozzájárulni Magyarország fejlődéséhez.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Aerion
2016. október 29. 12:42
De milyen komcsikkal és milyen ügynökökkel? Mind olyan, kivétel nélkül, ami a balliberalizmus ellensége, de legalábbis önérdeke szerinti ellenérdekeltje. Ha ez fordítva lenne, akkor neked, meg a többi hozzád hasonlónak az égegyadta világon semmiféle problémája nem lenne ezekkel. Ugyanis most sincs. MSZMP tag volt az MSZP jelenlegi elnöke, vezető prominensei, Lendvai Kovács, és lehetne még sorolni sokáig. III/II-es ügynök volt a miniszterelnök, és miután ez nyilvánosságot kapott, a modern liberális párt mellette szavazott. Miről beszélsz? Itt nem azzal van a baj, hogy valaki komcsi, vagy ügynök, ez a legkevésbé hangsúlyos tényező, a szembenállás törésvonala ott húzódik, hogy balliberális globalista érdekeket szolgál, vagy nem. Aki nem, az a balliberálisok szerint komcsi, és ügynökmúltját is felróják neki, aki pedig a saját soraikat erősíti, annál a hazaárulás sem számít. Sőt, erény.
tevevanegypupu
2016. október 29. 12:41
Ez nyilvánvaló. Itt az ideje az ideológiai harcnak. És elő a karikás ustorral.
yanoo
2016. október 29. 12:41
Ja, micsoda újdonság.Azelőtt ilyen elő sem fordult.
BőröndÖdön
2016. október 28. 18:33
A Surányi mellett is volt alelnök,tökéletes volt az összhang.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!