A Magyarországra készülő kínai elnök alaposan odaszúrt az Egyesült Államoknak

2024. április 26. 18:49

A Pekingben tárgyaló amerikai külügyminiszter figyelmeztette Kínát, hogy ne támogassa háborújában Oroszországot.

2024. április 26. 18:49
Maráczi Tamás

Fotó: Hszi Csin-ping és Antony Blinken pekingi találkozója 2024. április 26-án  /  fotó: Shen Hong / Xinhua via AFP

 

A diplomáciai zsargont félretéve puskaporos szóváltásokban gazdag tárgyalónapot – és egyúttal hivatalos látogatást – zárt Pekingben az amerikai külügyminiszter. A kínai elnök arra figyelmeztette Antony Blinkent, hogy  

az Egyesült Államoknak abba kellene hagynia azt a gyakorlatát, hogy folyamatosan ellenségként kezeli Kínát, 

de azt is, hogy „egyet mond, és mást csinál”. Hszi Csin-ping hozzátette azt is, hogy mindkét államnak szavahihetőnek kellene lennie a kétoldalú kapcsolatokban, „egymást segíteniük kellene a fejlődésben, nem pedig ártani a másiknak” – idézte a kínai vezetőt a CCTV kínai hírszolgáltató, amelynek anyagából a Politico idézett

Az uniós lap felidézi, hogy a kétoldalú kapcsolatokat több ügy nehezíti, de az is, hogy például Joe Biden amerikai elnök Hszi elnököt többször diktátornak nevezte. Peking jelenleg azt tartja fenyegető lépésnek, hogy Amerika megerősítette biztonsági együttműködését Japánnal és a Fülöp-szigetekkel a Dél- és Kelet-kínai-tengeren, illetve egy újabb katonai csomagot ítélt meg Tajvan számára, valamint nehezíti a kínai cégek hozzájutását a modernebb félvezetőkhöz.

Blinken kínai kollégájával, Vang Jivel öt és fél órán keresztül vitatta meg a két szuperhatalom közötti problémás ügyeket, az amerikai külügyminiszter ígéretéhez híven 

felszólította Kínát, hogy ne támogassa háborús tevékenységeiben Oroszországot. 

Mint fogalmazott, Amerika aggódva nézi, hogy kínai exportőrök az orosz hadi technológiában használatos katonai felszereléseket, alkatrészeket szállítanak Oroszországba, ahol az Ukrajna elleni agressziójához használja ezeket az orosz hadsereg – írja a Reuters. 

Szinte egy időben az amerikai-kínai külügyi találkozóval, egy kazahsztáni biztonsági konferencián ült asztalhoz a kínai és az orosz védelmi miniszter, és megerősítették hazáik „stratégiai partnerségi együttműködését a védelmi szektorban”. 

Kína tagadja, hogy fegyvereket adna át Moszkvának, 

ehelyett arról beszél, hogy a kétoldalú kereskedelmi tevékenységeket, így a technológiai alkatrészek kereskedelmét a háború ellenére sem függeszti fel Oroszországgal, egyúttal jelezte az amerikai diplomácia vezetőjének, hogy Kína a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében akadálynak tekinti Washington azon lépéseit, amellyel el akarja szigetelni a kínai gazdaságot és kereskedelmet.

 

Összesen 123 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
P_F_Juli
2024. április 27. 12:36
polárüveg 2024. április 27. 09:21 Ebben a go játszmában Kína áll nyerésre. "Az USA mindenkit maga alá akar rendelni, mert így más finanszírozza a jólétét." Az USA-t eleve arra hozták létre, hogy így viselkedjen, a világ csendőrévé váljon. Az Újvilág meghódítása is már erről szólt, az indiánokkal meg sem próbáltak jó viszonyt kialakítani - halomra gyilkolták őket, a földjeiket kisajátították. Majd követte a rabszolgaság intézménye, amit pedig a polgárháború, hogy egységes nagy államot hozzanak létre. Amikor ez megvolt, jöhettek a világháborúk, és most itt tartunk ismét. Kína már akkor nagyhatalom - szinte a világ ura - volt, amikor Amerika még pikáns gondolat sem. Saját területtel, és már akkor saját világnézettel. A görög és a római birodalom szolgáltatják a mintát az amerikai típusú uralmi rendszereknek, ami szöges ellentéte a távol-keleti gondolkodásnak - talán ez az, amit a magyar gondolkodásban sem értenek....
polárüveg
2024. április 27. 09:21
Ebben a go játszmában Kína áll nyerésre. Itt a bizonyíték arra, hogy a rövidtávú nyereségmaximalizálásban érdekelt gondolkozásmód törvényszerűen veszít a száz, vagy ezer években gondolkodóval, számítóval szemben. Az évtizedekig kihasznált Kínát feltáplálták ellenfélnek, és most arra kérik, hogy kösse hátra a kezét boksz előtt. Na de ez mutatja, hogy gyökeresen más, és helytelen látásmódról van szó. Ugyanis az USá-nak nem ellensége Kína, hanem az egyetlen reménye! Kizárólag a Kínával való gazdasági együttműködés képes visszaállítani az USA jómódját. Amíg ezt Hszi elnök felismeri, és jelzi, - addig az USA nem érti ezt. Nem érti, hogy ajánlhat ilyet Kina, mert ellenségnek tekinti, és nem fogadja el az ellenség ajánlatát. Itt látványosan ellentétes világszemléletek is ütköznek: a mellérendelésen alapuló partneri együttműködés ütközik az alá-fölérendeltség kifosztó hierarchiájának szemléletével. Az USA mindenkit maga alá akar rendelni, mert így más finanszírozza a jólétét.
Ulaszlo
2024. április 27. 07:40
Az USA miért támogatja Ukrajnát ? Hülyének nézik az embereket az USA vezetői ?
muszlim1970
2024. április 27. 07:35
A kurva anyátoknak parancsolgassatok!!!Kibaszott fasiszta,terrorista,diktatúra USA!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!