Egy éve hunyt el John Lukacs

2020. május 06. 23:02

A magyar származású, világhírű történetírót tavaly május 6-án, pennsylvaniai Phoenixville-ben lévő otthonában 96. életévében érte a halál.

2020. május 06. 23:02

John Lukacs emlékére tartottak ma online konferenciát az Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. A világhírű történetírót tavaly május 6-án, 95 évesen hunyt el. A konferenciáról itt olvashat bővebben.

John Lukacs visszatérő vendég volt a Mandiner oldalain, több interjút is készítettünk vele, legutóbb a 95. születésnapja alkalmából beszélt vele munkatársunk, ebben elmondta, hogy sokat gondol a hazájára. A januári beszélgetést itt olvashatja el. Készítettünk vele portréinterjút is, ebben John Lukacs úgy fogalmazott: 

„– Én történész vagyok, nem próféta. Fontos, hogy próbáljuk megérteni, mi volt a legszebb a múltban. Mert a múlt nem tűnik el teljesen, soha. Ahogy Kierkegaard mondta: mi a jelenben és a jövőben élünk, de csak a múltat ismerjük.” 

Megjegyezte az is: 

Ebből az interjúból az is kiderül, hogy Lukacs hajthatatlan álláspontja szerint a Nyugat, különösen az Amerikai Egyesült Államok elhibázta a hidegháborút, amikor ideologikus módon a kommunizmus elleni küzdelmet látta benne ahelyett, hogy az orosz birodalom ellen küzdött volna.

 

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Templomos
2020. május 07. 11:04
http://valasz.hu/itthon/john-lukacs-antiszemitizmusrol-es-a-ket-jobboldalrol-64231/ Az én szerénytelen, de évtizedek során vizsgált és kifejezett nézetem szerint a huszadik század legnagyobb forradalma vagy mozgalma nem a kommunizmus, se nem a fasizmus, s nem a nemzetközi szocializmus, nem is az angolszász liberalizmus, hanem a nemzetiszocializmus volt tért át a professzor az ideológiák világtörténelmi jelentőségének elemzésére. Lukacs szerint megdöbbentő, hogy a mindössze néhány évig uralmon levő nácizmus Hitler eltűnés után hetven évvel is folyamatos hatással van a politikára, hogy nyilvánosan az ideológiát fel nem vállaló, de lényegében azzal egyet értő pártok bent vannak különböző európai országgyűlésekben. Önmagában már az is egyedülálló , fejtegette -, hogy annak idején három világhatalom, összesen több mint ötszázmillió ember szövetsége kellett ahhoz, hogy Hitler nyolcvanmilliós Németországát legyőzze.
night watch
2020. május 07. 08:28
jav.: Geographical Pivot of History
night watch
2020. május 07. 08:26
"az Amerikai Egyesült Államok elhibázta a hidegháborút, amikor ideologikus módon a kommunizmus elleni küzdelmet látta benne ahelyett, hogy az orosz birodalom ellen küzdött volna." Lukács szvsz alulbecsülte a kommunista veszélyt (és túlbecsülte Oroszországot). Egy ideológiát csak egy másik ideológiával lehet leküzdeni. A kommunizmus elleni fellépésben benne volt az orosz birodalom elleni fellépés is, fordítva nem így van. Az orosz birodalom kommunizmus nélkül sokkal kisebb veszély lett volna, mint ahogy az ma is látható. Az amerikai geostratégiai sakktáblán az orosz birodalomnak kitüntetett szerepe volt és van: Európa sakkbantartása, az Eurázsiai szuperhatalom kialakulásának akadályozása. (Ezt a szerepet a putyini Oroszország ma is hibátlanul eljátssza.) Amerika mai hegemóniáját az orosz birodalomnak (beleértve a Szovjetúniót is) köszönheti. Nélküle már az első világháború idején kialakul egy német vezetésű Európa, Ukrán csatlósállammal, később pedig valószinűleg megalakul az amerikai geostratégák réme: az eurázsiai birodalom. Az eurázsiai világbirodalom lehetőségét már Halford John Mackinder körvonalazta "The Geographic Pivot of History" c. művében (1904). Oroszország szervezésileg, életerőben, dinamizmusban túl gyenge ahhoz, hogy a "Heartland" birtokában globális hatalomra tegyen szert. Ha viszont Nyugat-Európa ráteszi a "Heartlandre" a kezét, ez lehetővé vált volna.
di maggio
2020. május 07. 08:05
Mindenki a saját szemüvegén át látja a világot.Ő is így tett ,de többet tudott róla,mint bírálói együttvéve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!